3.05.2017 r.
Nasza parafia w Uroczystość NMP Królowej Polski obchodziła swe święto patronalne, tzw. odpust. Msze Święte były celebrowane wg porządku niedzielnego. Kaznodzieją był ks. Jarosław Hybza, kapłan ze Zgromadzenia Księży Marianów, ojciec duchowy dekanatu wilanowskiego. Mszy św. głównej o g. 11.00 przewodniczył Ksiądz Biskup Wojciech Osial, sufragan łowicki. Koncelebransami byli: ks. Mirosław Jeleniewicz z Izabelina, asystent FZŚ, o. Hadrian OFMBern, duszpasterz z Parafii św. Bonifacego, asystent prowincjalny ds. ewangelizacji o. Andrzej Tupek SchP, ks. Stanisław Małkowski.

Eucharystia była sprawowana przy relikwiach świętych Wyznawców: św. Józefa Kalasancjusza, założyciela pijarów i patrona szkól podstawowych, jego współpracownika Bł. Piotra Casaniego, św. Pompiliusza Pirrottiego, pijara, nauczyciela, kaznodzieję, wielkiego czciciela Najświętszego Serca Pana Jezusa, Bł. Faustyna Migueza, hiszpańskiego pijara, który będzie ogłoszony świętym 15 października br., św. Piusa X, papieża, św. Alberta Chmielewskiego, św. Stanisława Papczyńskiego, św. Elżbiety, węgierskiej królowej, św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Faustyny Kowalskiej. Na zakończenie Mszy św. Artur Jasiński ofiarował dla Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży relikwiarz wraz z 34 relikwii Świętych1.

Po Mszy uczciliśmy Chrystusa Pana procesją eucharystyczną przechodząc do Kaplicy NMP Królowej Wyznawców, na miejsce objawień. W procesji były niesione relikwie świętych. Nieśli je: Artur Jasiński z żoną, Andrzej Kosiak z żoną Ewą, Konrad Guzek z żona i córką, Marta Chojnacka z córką, Anna Godzwon, Dorota Łaszczuk z wnukiem Bartłomiejem, Jadwiga Niewczas z Grupy Odrodzenie, Jolanta Najdzik z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Relikwie zostały złożone w kaplicy w specjalnym relikwiarium.

W uroczystości uczestniczyli także członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z regionu warszawskiego z pocztami sztandarowymi, ks. Paweł Bijak, proboszcz parafii Posłania Uczniów Pańskich, ks. kan. Tadeusz Jarząb, proboszcz parafii św. Tadeusza Judy na Sadybie, przedstawiciele mediów.

zdjęcia Jan Magrel

1 Relikwiarz Założycieli kościoła Chrystusowego na ziemi i jego świętych filarów, to srebrna eliptyczna kapsuła (teca) z 1756 roku zawierająca 34 relikwie święte w tym drewno Krzyża Świętego DNJC z Najświętszą Krwią Zbawiciela, fragment koszuli NMP, ojca NMP Joachima, relikwie 10 Apostołów męczenników uczniów Chrystusa: Szymona Piotra, Jakuba Mniejszego, Jakuba Większego, Szymona, Mateusza Ewangelisty (2x), Tadeusza Judy, Andrzeja, Bartłomieja, Filipa, Tomasza, Apostoła Pawła, Świętych Papieży: Grzegorza Wielkiego i Piusa V, Doktorów Kościoła: Biskupa Bonawentury, Grzegorza z Nazjanu, Wawrzyńca Justiniani, Wyznawców: Andrzeja z Avellinu, Homobonusa, Bazylego Wielkiego, Aleksego, Wincentego Ferreusza, Arcybiskupa Antonina z Florencji, Męczenników: Piotra z Werony, Gerwazego, Założyciela Zakonu Dominikanów: Dominka Guzmana, Jałmużnika: Jana z Cypru, Stygmatyczki: Małgorzaty z Kortony, Dziewicy Gertrudy i Franciszki Rzymskiej. Istnieje podejrzenie, że jedna z dwóch relikwii Apostoła i Ewangelisty Mateusza należy do Apostoła i Ewangelisty Jana bowiem nie zdarza się by relikwie tego samego Świętego występowały dwukrotnie w tym samym multirelikwiarzu. Autentyczność relikwii potwierdzona jest pieczęcią lakową Giovanni Battista Venturucci, wikariusza generalnego kardynała Giuseppe Pozzobonelli (Metropolity Mediolanu)