11.04.2014
Od kilku lat Ojcowie Pijarzy z Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach jeden raz w czasie Wielkiego Postu, przenoszą nabożeństwo Drogi Krzyżowej z kościoła na Kopiec Powstania Warszawskiego.
Właśnie w miniony piątek przed Niedzielą Palmową, 11 kwietnia 2014 r. za krzyżem w plenerowej Drodze Krzyżowej podążyli mieszkańcy Warszawy wraz z mieszkańcami Siekierek i księżmi Pijarami.
Wierni wyruszyli spod stóp Kopca Powstania Warszawskiego, na ul. Batyckiej, aby rozważając stacje Męki Pańskiej, dotrzeć na sam szczyt, zwieńczony kotwicą PW – Polska Walczy.
Rozważania prowadziły liczne grupy parafialne, w tym rodzice, dzieci, młodzież i harcerze, pod przewodnictwem o. Stanisława Płaszewskiego.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończone zostało modlitwą za Papieża Franciszka, Ojczyznę i Stolicę, pokój na świecie, obecnych i ich rodziny, oraz zmarłych, poległych w Postaniu Warszawskim, których szczątki i prochy znajdują się wewnątrz Kopca.
Na zakończenie nabożeństwa o. Tadeusz Suślik SchP – proboszcz Parafii oraz kustosz Sanktuarium skierował słowo do licznie zgromadzonych uczestników Drogi Krzyżowej.

Kopiec Powstania Warszawskiego usypany został z gruzów zniszczonych w 1944 r. budynków Warszawy. Przez wiele lat kopiec był zapomniany i zaniedbywany. W roku 2004 z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uporządkowano kopiec. Od tej pory odbywają się tam uroczystości patriotyczne.

W dniu 1 sierpnia zapala się znicz, który płonie tak długo, jak trwało powstanie: 63 dni, tj. do 3 października. W uroczystościach biorą udział księża i wierni z Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży.

Tekst i fotografie: Anna Dziemska