Get Adobe Flash player

Bogosławieństwo Papieża

Ponad tysiąc młodzieży polonijnej z Białorusi, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, i różnych miejscowości Polski wzięło udział w Mszy św. w Sanktuarium w Warszawie na Siekierkach, inaugurującej 27. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży. Eucharystii przewodniczył ks. bp Marian Florczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców oraz członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Po Mszy św. nastąpiła ceremonia otwarcia i został zapalony znicz olimpijski.

Hasłem tegorocznej Parafiady są słowa Wiele serc – jeden rytm. Przed sanktuarium zorganizowano festyn i koncert zespołu Bum Bum ORKeStar. Dzień zakończyło w kościele nabożeństwo – Apel jasnogórski.

Każda Parafiada oparta jest na trzech filarach: Stadion, Teatr, Świątynię.

STADION, czyli współzawodnictwo sportowe w 13 dyscyplinach, 16 konkurencjach. Zawody odbywają się na obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego i  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a prowadzą je licencjonowani sędziowie, zrzeszeni w odpowiednich związkach sportowych.
Uczestnicy ponadto będą mogli korzystać z basenów SGGW, a także ze sprzętu sportowego udostępnianego przez Organizatora.

TEATR, czyli program kulturalny i rywalizacja artystyczna, które pozwala rozwijać różnorodne talenty młodych. Uczestnicy Parafiady mogą wziąć udział w konkursach: plastycznych, wokalnych, wiedzy, w przeglądzie Małych Form Teatralnych, zwiedzać Warszawę (20 tras wycieczek), a także w warsztatach tematycznych, wieczorach integracyjnych i dyskotece.

ŚWIĄTYNIA, czyli program formacji religijnej. Wszyscy uczestnicy są zaproszeni do udziału w: codziennej modlitwie i Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, w sakramencie Pokuty, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. jest też możliwość wystartowania w konkursie wiedzy religijnej, konkursie piosenki religijnej „Sacro Song”. W tym roku tematem konkursu plastycznego są słowa ks. Jana Twardowskiego „Nie taki Anioł słaby, jak go malują”. Zaś tematem konkursu wiedzy religijnej są „Pijarskie owoce świętości”, czyli tegoroczni patroni Parafiady: św. Józef Kalasancjusz, bł. br. Dawid Carlos, św. Paula Montal, bł. Bartłomiej Longo.

Zakończenie Parafiady nastąpi 17 lipca Mszą św. w Świątyni Opatrzności Bożej przy grobie jej twórcy o. Józefa Jońca SchP.

więcej na www.parafiada.pl

Na zakończenie roku pracy parafialno–szkolnego chóru dziecięcego PICCOLO CORO CALASANZIANO dzieci wystąpiły w z debiutanckim przedstawieniem pt: Z mamą i tatą w świecie zwierząt. Przedstawienie odbyło się w niedzielę 14 czerwca br., po Mszy Św. o g. 11.00. Spektakl przygotowały panie, które na co dzień zajmują się chórem: Małgorzata Trzaskalik–Wyrwa i Barbara Kucharczyk. Zwieńczeniem spotkania była agapa przygotowana przez rodziców. Zostało ono powtórzone następnego dnia w pijarskim teatrze 15 czerwca br. dla dzieci z młodszych klas PSP, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 i z przedszkoli z terenu parafii.

Fotografie p. Tomasz Wojciechowski

Wydarzenia z poprzednich lat są dostępne w archiwum.

12 lipca
Inauguracja 27. Międzynarodowej Parafiady dzieci i młodzieży w Warszawie

14 czerwca
Z mamą i tatą w świecie zwierząt

4 czerwca
Boże Ciało 2015

17 maja
I Komunia św. 2015

3 maja
Odpust parafialny 2015
Uroczystość odpustowa – zaproszenie

1 maja
1 Ogólnopolski Przegląd Scholi Pijarskich w Łowiczu

18 kwietnia
Ministranci w Łowiczu

18-19 kwiecień
Rekolekcje Talitha kum

5 kwiecień
Msza św. rezurekcyjna
Procesja rezurekcyjna

4 kwiecień
Wigilia Paschalna

3 kwiecień
Ogłoszenia Wielki Piątek
Liturgia Wielki Piątek

2 kwiecień
Ogłoszenia Wielki Czwartek
Liturgia Wieczerzy Pańskiej

1 kwiecień
Wyjazd chóru do Siedlec

27 marzec
Droga Krzyzowa na Kopcu

22 marzec
Dzień modlitwy za Skautów Europy

15-18 marzec
Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych (pdf)

12 luty
Zimowisko 2015

14-15 styczeń
Warsztaty ewangelizacyjne Talitha kum

4 styczeń
Chór Epifania

1-9 lipiec
Ogólnoprowincjalny obóz ministrancki w Jarosławcu,

3 lipiec – piątek
1. I piątek, posługa chorym, g. 9.00-12.00,
2. Adoracja od godz. 12.00 + Msza św. o g. 15.00,
3. Katecheza przed chrztem dziecka, g. 19.00,

4 lipiec – sobota
Dyżur Parafialnego Zespołu Caritas, g. 9.00-10.30

5 lipiec – niedziela
Chrzest św. dzieci – g. 13.00

11 lipiec – sobota
Dzień chorych, Msza św. g. 11.00

12 -18 lipiec
XXVII Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży -W-wa, g. 16.00

12 lipiec – niedziela
Inauguracja w Sanktuarium o g. 16.00

15 lipiec – środa
Wspomnienie Św. Pompiliusza Marii Pirrotti’ego

17 lipiec – piątek
katecheza przed chrztem dziecka, g. 19.00

18 lipiec – sobota
Dyżur Parafialnego Zespołu Caritas, g. 9.00-10.30

18/19 lipiec sobota/niedziela
Nocne czuwanie modlitewne, g. 21.00-5.00

19 lipiec – niedziela
Chrzest św. dzieci, g. 13.00

20-31 lipiec
kolonia z dziećmi w Augustowie – o. Stanisław Płaszewski SchP,

26 lipiec – niedziela
Spotkanie z p. Władysławą Papis, g. 12.00

28 lipiec – wtorek
Adoracja Najśw. Sakramentu w intencji moralnego odrodzenia Narodu Polskiego i intronizacji NSPJ – od g. 15.00, a Msza św. w tej intencji o g. 18.00

29 lipiec – środa
Modlitwa w intencji Ojczyzny, g. 15.00-18.00, o. Józef Markowicz CSsR,

31 lipiec – piątek
katecheza przed chrztem dziecka, g. 19.00.

A + M + P + I

4 czerwca 2015

1. Dziś obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną dawniej uroczystością Bożego Ciała. Msze Święte wg porządku niedzielnego. Po Mszy Świętej o g. 11.00 procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Nasz udział w niej jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Przeżyjmy ten dzień w atmosferze dziękczynienia za wielki dar, jakim jest rzeczywista obecność pod postacią chleba naszego Mistrza i Pana – Jezusa Chrystusa.
Dziękujmy za to, że możemy codziennie przyjmować ten „pokarm aniołów”. Pamiętajmy jednak, aby do Komunii św. nie przystępować w stanie grzechu ciężkiego, by to, co ma prowadzić do życia, nie stało się przyczyną naszego potępienia.
Dziękujmy Bogu także za szafarzy Eucharystii zwyczajnych i nadzwyczajnych, prosząc dla nich o łaskę godnego sprawowania posługi, która została im powierzona.

2. Przypominamy, że Centralna procesja Bożego Ciała rozpocznie się Mszą Świętą w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście o g. 10.00. Po niej wyruszy procesja, która przejdzie do czterech ołtarzy. Ostatni będzie na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Bezpośrednio po zakończeniu procesji na Placu Piłsudskiego będzie odprawiona Msza święta.

3. Sprawy organizacyjno-porządkowe:

a. Procesja z Najświętszym Sakramentem niech się odbywa w atmosferze uroczystej powagi i rozmodlenia.
b. Teksty pieśni eucharystycznych będą rozdane przez LSO.
c. Przy trzech pierwszych ołtarzach są skrzynki płatkami kwiatów do uzupełnienia przez dzieci.
d. Przy czwartym ołtarzu i uroczyste Te Deum i zakończenie procesji.
e. Boże Ciało jest jednym ze świąt nakazanych, kiedy winniśmy uczestniczyć w Eucharystii. Msza św. z g. 13.00 będzie celebrowana zaraz po zakończeniu procesji.

4. Podziękowanie za zbudowanie ołtarzy:

a.

I. Rodzinom Januszko, Michoń, Walendziak, Wardeckim, Pieniak (Katarzynie i Marcinowi), oraz Sławkowi Urwalskiemu;
II. Mieszkańcom Augustówki: Jadwidze Miśkiewicz, Agnieszce Mruz, Arturowi Mruz, Annie Wierzchowskiej, Jerzemu Koprowskiemu, Małgorzacie Syper, Iwonie Bożek, Jolancie i Stanisławowi Małkowskim.
III. Paniom Annie i Jolancie Wilkowskim, Wojciechowi i Jakubowi Infuleckim, Marii Grzelec i Lucynie Raszplewicz, Henrykowi Jureckiemu, panom Krzysztofowi i Romanowi.
IV. Przedstawicielom społeczności Szkół Pijarskich: Włodzimierzowi Skoniecznemu i Dorocie Kociszewskiej.

b. Państwu Renacie i Janowi Wójcik z ul. Bruzdowej za obdarowanie nas 18 skrzynkami płatków róż, i innym osobom, które zbierały, suszyły i dostarczyły płatki.
c. Liturgicznej Służbie Ołtarza – młodym i dorosłym;
d. Chórowi Apparenti z dyrygentem Janem Wiąckiem i organiście Sławomirowi Kuczkowi;
e. Asyście procesyjnej: niosącym baldachim, chorągwie, nagłośnienie, krzyż itd.
f. P. Adamowi Wąsowskiemu, koordynatorowi procesji;
g. Dzieciom: sypiącym kwiaty, pierwszokomunijnym, rocznicowym, ich rodzicom, siostrom Karmeli i Renacie CSFN;
h. Funkcjonariuszom Policji i pracownikom MZK;
i. Fotografom.

Zdjęcia Alicja Toczyska


W naszej Parafii przeżywaliśmy uroczystość I Komunii świętej 17 maja 2015 o g. 11.00. W tym roku przystąpiło po raz pierwszy do Eucharystii 77 dzieci. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3, Pijarskiej Szkoły Podstawowej oraz 3 z innych szkół.

Mszy św. przewodniczył o. Tadeusz Suślik, proboszcz parafii. Koncelebransami byli: o. Dezyderiusz Pol OFM, o. Henryk Cisowski OFMCap, ks. W. Szczepaniak, ks. Marek Nasiłowski, o. Bogdan Dufaj, dyrektor szkół pijarskich i o. Mirosław Wojda SchP. Zdjęcia wykonała Alicja Toczyska

W białym Tygodniu o. Proboszcz złożył podziękowanie:

1. Siostrze Karmeli CNSF i o. Stanisławowi Ołaszewskiemu SchP, za całoroczne przygotowanie dzieci do I Komunii św. poprzez katechezy, miesięczne spotkania, próby i organizację uroczystości.
- opiekę w Białym tygodniu

2. Rodzicom,
- za to, że troszcząc się o wychowanie dzieci w wierze chrześcijańskiej doprowadzili je do sakramentu św.: Pokuty i Eucharystii.
- za dar ofiarny w postaci obwoluty na Ewangeliarz, zielony ornat i albę.

3. Przedstawicielom klasowym za koordynację przygotowań:
- z PSP: II A – Marzenie Luto, Marcie Chojnackiej, Beacie Zielińskiej, oraz z II B: Agnieszce Szczepaniak, Annie Pietrasz i państwu Elizie i Marcinowi Sobierajom.
- ze SP Nr 3: III A: Katarzynie Olszewskiej i Urszuli Kozłowskiej, oraz III B: Agnieszce Karczewicz, Małgorzacie Kuczewskiej-Łaska, Marcinowi Skarżyńskiemu.
Zapraszam do koordynacji w Rocznicę tej I Komunii św.

4. Dzieciom za dar dla dzieci w krajach misyjnych, który wyniósł w sumie 2.900 PLN.

Zapraszam Wszystkich do udziału w Mszy św. i procesji eucharystycznej w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 4 czerwca o godz. 11.00.

Młodsi ministranci z warszawskich Siekierek, „trzynastu wspaniałych”, wybrali się 18 kwietnia 2015 r. do Łowicza. W Łowiczu spotkali się z o. Jakubem Wojciechowskim, o. Edwardem Leśniakiem i z tamtejszymi ministrantami pijarskimi. Rozegrali mecz piłki nożnej, który zakończył się wynikiem 13:8 dla łowiczan. Zwiedzali miasto w tym kościół pijarski, sióstr bernardynek, katedrę. Opiekunami byli o. Andrzej Szczepaniak oraz rodzice p. Maciej Luto i p. Dorota Kociszewska. Nad całością czuwał o. Stanisław Płaszewski.


2.05.2015
W tym roku, ze względu na przepisy liturgiczne, Uroczystość NMP Królowej Polski i odpust parafialny obchodziliśmy 2 maja, w sobotę. Msze Święte były celebrowane wg porządku niedzielnego. Kaznodzieją był o. Marian Galas, rektor Kolegium pijarskiego w Łowiczu.
W niedzielę, 3 maja, została odprawiona Msza św. ku czci NMP Królowej Polski o g. 11.00. Przewodniczył jej o. Józef Matras, Prowincjał Polskiej Prowincji Pijarów. Ks. Biskup Senior Józef Zawitkowski niespodziewanie w czwartek znalazł się w szpitalu. Po Mszy uczciliśmy Chrystusa procesją eucharystyczną przechodząc do kaplicy na miejscu objawień.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: o. Kazimierz Lorek, dziekan wilanowski, o. Nikodem OFMBern, duszpasterz z Parafii św. Bonifacego, ks. Paweł Bijak, proboszcz parafii Posłania Uczniów Pańskich, członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich A.W. z pocztami sztandarowymi, p. Władysława Papis, s. Ilona CSFN. Podczas Eucharystii śpiewał chór parafialny Apparenti pod kierownictwem Jana Wiącka.

1 maja odbył się w pijarskim Kolegium łowickim I Ogólnopolski Przegląd Scholi Pijarskich. Wzięło w nim udział prawie 250 dzieci wraz opiekunami. Przejechali z Bolesławca, Bolszewa, Elbląga, Krakowa, Łapsz Niżnych, Łowicza, Rzeszowa i z Warszawy. Grupie ze Stolicy towarzyszyli Państwo Małgorzata i Ireneusz Wyrwowie, rodzice niektórych dzieci i o. Stanisław Płaszewski. Przy okazji dzieci zwiedziły muzeum, katedrę i miasto oraz spotkały się z artystką ludową. Wzięły udział zajęciach manualnych (wycinanka łowicka) oraz w warsztatach śpiewaczych. Wieczorem odbył się przegląd scholi podczas którego warszawiacy bardzo dobrze się zaprezentowali.

3_maja_2015

Przy wyszukiwaniu informacji wystarczy wpisać słowo lub jego część.