Get Adobe Flash player

XVIII Niedziela zwykła – 6 sierpnia 2017 r.

1. Sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny, miesiącem pieszych pielgrzymek do tronu Jasnogórskiej Madonny, wytężonej pracy przy żniwach, oraz czasem abstynencji. Działalności trzeźwościowej w tym roku przyświecają słowa, które są hasłem Narodowego Kongresu Trzeźwości: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa”. Zachęcamy do podjęcia ofiary, by umocnić siebie i innych przez wstrzemięźliwość.

2. Dzisiejsze święto Przemienienia Pańskiego jest zaproszeniem do prowadzenia intensywniejszego życia duchowego, poznawania Boga na drodze sakramentów i modlitwy.

3. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. krótka adoracja Najśw. Sakramentu.

4. Zmiana tajemnic dla członków Róż Żywego Różańca św. dziś po Mszy św. o g. 8.00.

5. Różaniec św. z wypominkami dzisiaj o g. 17.30.

6. We wtorek, 8 sierpnia, wspomnienie św. Dominika (ok. 1170-1221), wybitnego kaznodziei, który skutecznie zwalczał szerzące się w ówczesnej Europie herezje i założył Zakon Kaznodziejski – dominikanów.

7. W środę, 9 sierpnia, święto Świętej Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein, dziewicy, męczennicy. Urodziła się we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię we Fryburgu. Zapatrzona w św. Teresę z Ávili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. W 1933 r. wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam została aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, gdzie zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1998 roku, a rok później ogłosił patronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

8. W czwartek, 10 sierpnia, święto św. Wawrzyńca (†258), diakona Kościoła rzymskiego, męczennika. Zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II. Warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, że cierpienie dla Chrystusa i Kościoła rodzi błogosławione owoce.

9. W piątek, 11 sierpnia, wspomnienie św. Klary. Zachęcona przykładem św. Franciszka z Asyżu całkowicie się poświęciła na służbę Bożą. Od niego otrzymała habit zakonny. Założyła zakon klarysek.

10. Msza św. z udziałem chorych w piątek o g. 11.00.

11. Solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia. Urlopowiczom życzymy bezpiecznego i owocnego wypoczynku, a pracującym sprzyjających warunków i obfitych owoców.

12. Sakramentalny związek małżeński planują zawrzeć:

ANDRZEJ DUDAREWICZ, katolik, kawaler, zam. warszawa, ul. Batalionu AK „Karpaty”,
i KLAUDIA DĘBSKA, katoliczka, panna, zam. Ostrołęka, al. Wojska Polskiego (Z-II).


ADRIAN GÓRALSKI, katolik, kawaler, zam. Warszawa, ul. batalionu AK „Karpaty”,
i URSZULA PIEŃKOWSKA, katoliczka, panna, zam. Warszawa, ul. Batalionu AK „Karpaty” (Z-II).

Ich przygotowanie do małżeństwa polecajmy na modlitwie Panu Bogu.
Jeśli ktokolwiek z wiernych zna przeszkody małżeńskie, które dotyczą w/w osób, jest zobowiązany do ich wyjawienia proboszczowi lub ordynariuszowi miejsca, zanim zostanie zawarty związek małżeński [kan. 1057, 1069].

A + M + P + I

Przy wyszukiwaniu informacji wystarczy wpisać słowo lub jego część.